Kolejnymi krytycznymi momentami w tym roku były obchody 1-szo majowe. Tutaj można zobaczyć różnice w organizacji pochodów PPS a SDKPiL. Ta pierwsza organizowała je po dzielnicach, aby rozproszyć wojska carskie, a ta druga zorganizowała jedną centralną, która zakończyła się masakrą robotniczą. Wszystkie ośrodki przemysłowe byłego Królestwa Polskiego stanęły [13].
Po pierwszym maja aż do drugiej połowy czerwca był względny spokój. Zaatakowanie wracającego pochodu robotniczego do Łodzi, 18 czerwca, przez oddziały rosyjskie, doprowadziło do wrzenia w mieście wśród robotników. Zginęło 5 robotników. Pogrzeb ofiar odbył się 20 czerwca. Ale prowokacje ze strony carskiej doprowadziło do walk barykadowych w Łodzi w dniach 22-25 czerwca. Żadna partia polityczna nie zdołała pochwycić walk pod swoje kierownictwo [14].
Kolejne wystąpienie robotnicze odbyło się w sierpniu tegoż roku. 19 sierpnia został opublikowany manifest o powołaniu Dumy. Brak praw wyborczych dla robotników, doprowadził przez strajki do nowego ukazu carskiego. Ukazał się on pod koniec października, uwzględniając jako tako prawa wyborcze robotnika.
Okres październik, szczególnie początek listopada określamy „dekadą wolności”. Język polski, brak cenzury, legalna działalność, tak można to scharakteryzować. Ale szybko to się skończyło, ponieważ przywrócono stan wojenny w Kraju Priwislańskim. W tym okresie w Zagłębiu Dąbrowskim powołano „Republikę”, która była rządzona przez samych Polaków.
Wybuch powstania i walk barykadowych w Moskwie, pod koniec grudnia 1906 roku, doprowadził do kolejnych strajków, na tle politycznym i ekonomicznym. Na podstawie odezw PPS, SDKPiL i Bundu rozpoczyna się kolejny strajk. Na tym tle w Ostrowcu, Ignacy Boerner powołuje do życia „Republikę Ostrowiecką”. Strajki zakończyły się w pierwszych dniach stycznia 1906 roku.
Lata 1906-1907 był to okres walk o zachowanie wywalczonych postulatów ekonomicznych dla robotników. Głównym wydarzeniem tych dwóch lat był lokaut łódzki i walka bratobójcza w Łodzi. Walki te rozpoczęły bojówki Narodowego Związku Robotniczego. Ta ostatnia później prosiła PPS i SDKPiL o zawieszenie broni, z powodu przegrywania tych walk.
Należy także wspomnieć o działalności Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Została ona powołana w marcu 1905 roku. Przez cały okres rewolucji występowała pod następującymi nazwami: Organizacja Bojowo-Spiskowa, Organizacja Techniczno-Bojowa i Organizacja Bojowa PPS. Na czele jej stali m. in.: Walery Sławek i Józef Piłsudski. Do znanych bojowców zaliczamy m. in.: Stefana Okrzeję, Józefa Montwiłła-Mireckiego, Henryka Barona. Tu można by wymieniać dosyć wielu bojowców z każdego regionu przemysłowego, gdzie PPS istniała. Organizacja ta miała za zadanie ochronę manifestacji, przygotowanie robotników do służby wojskowej, zdobywanie środków finansowych dla partii, ale także niosła w swoim przesłaniu walkę o niepodległą Polskę. Za tą działalność w walce o niepodległą Polskę, część z nich w latach 30-tych XX wieku otrzymała Krzyż Niepodległości z Mieczami.
Jednym z głównych wydarzeń tej rewolucji był także rozłam w Polskiej Partii Socjalistycznej. Nastąpił on w listopadzie 1906 roku. Powstała: PPS-Lewica i PPS-Frakcja Rewolucyjna. Ta pierwsza opowiadała się za autonomią, konstytucją i współpracą z socjalistami rosyjskimi. Jednak zwyciężyła wizja ojców założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej, z pokolenia powstania styczniowego. Pokolenia określonego mianem heroizmu niepodległościowego. Stali Oni na stanowisku, że jeżeli przyszła Polska ma być wolna, demokratyczna, sprawiedliwa, to warunkiem odrodzenia narodowego i przemiany jest zrzucenie jarzma rosyjskiego.
Orendownikiem tej wizji był również tow. "Wiktor", późniejszy Marszałek Polski.