Rada przyjęła dokument
„O aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i ekonomicznej w świecie” stanowiący naukową analizę procesów, jakie zachodzą współcześnie i dotyczą rozwoju naszej cywilizacji i zagrożeń dla niej, szczególnie tych, które obejmują sprawy dotyczące sytuacji jednostki ludzkiej w konfrontacji z systemami politycznymi i doktrynami ekonomicznymi. Dotyczy to szczególnie ewolucji kapitalizmu i kreowania przez jego elity najbardziej antyludzkich koncepcji ekonomicznych. Materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i służyć będzie jako punkt wyjścia dla rozważań o nowym programie partii.
Rada Naczelna dyskutowała ponadto nad
uchwałą dotyczącą problemów politycznych, społecznych i ekonomicznych rodzących się w tle sprawy reprywatyzacji majątku samorządów, o którego zwrot domagają się spadkobiercy byłych właścicieli lub ich prawni następcy. Przyczynkiem do dyskusji były ostatnie doświadczenia samorządu warszawskiego. Podkreślono na tym tle, że PPS doktrynalnie stoi na gruncie równości różnych form własności m.in. własności prywatnej, komunalnej, spółdzielczej i państwowej. Uprzywilejowanie własności prywatnej stwarza dziś m.in. w świetle zapisów Konstytucji nt. społecznej gospodarki rynkowej, realizowanej teoretycznie w Polsce, poważne kolizje definicyjne i praktyczne. Dotyczy to szczególnie reprywatyzacji mienia na terenie Warszawy, która zniszczona kompletnie podczas II wojny światowej, została odbudowana wysiłkiem całego narodu. Dziś po skoncentrowany majątek zgłaszają się rzeczywiści spadkobiercy byłych właścicieli, ale trwa również przestępcza spekulacja i handel prawami do nieruchomości.
Przypomniano o wniosku koła PPS zgłoszonego w Sejmie podczas debaty nad prywatyzacją w 1995 roku, który wskazywał na obowiązek zaniechania reprywatyzacji w Warszawie ze względu na przytoczone uwarunkowania. Rada przyjęła uchwałę w tej sprawie
(Stanowisko Polskiej Partii Socjalistycznej
w sprawie „reprywatyzacji” budynków mieszkalnych >>>).
Rada przedyskutowała sprawy związane ze współpracą PPS z innymi ugrupowaniami na forum
Porozumienia Socjalistów, zalecając dalsze pogłębianie współpracy. Dotychczasowe doświadczenia wskazują na możliwość rozszerzenia zakresu tej współpracy i jej pogłębienia. Sprawy te będą dyskutowane wspólnie na posiedzeniach sygnatariuszy Porozumienia. Upoważnienie w tej sprawie otrzymał przewodniczący Rady Naczelnej Bogusław Gorski.
Rada Naczelna upoważniła również przewodniczącego do prowadzenia rozmów w związku z projektem zorganizowania kolejnego spotkania Kongresu Polskiej Lewicy.
Rada przyjęła uchwałę w sprawie wdrożenia nowego Regulaminu Finansowego PPS, obejmującego m.in. zasady gospodarowania na szczeblu Komitetów Okręgowych i Rad Wojewódzkich.
W sprawach organizacyjnych dokonano kooptacji do składu Rady Naczelnej na zwolnione miejsce redaktora naczelnego „Przeglądu Socjalistycznego” - Andrzeja Ziemskiego.