„Polityka nasza dąży niezłomnie do utorowania ludowi drogi do władzy, bo lud jest w narodzie olbrzymią większością 

i reprezentuje pracę i potęgę idealną. Kto trzyma z ludem, ten stanie obok nas do pracy, do walki, do budowania Polski! ..." 

                                                                                                                        Z przemówienia Ignacego Daszyńskiego wygłoszonego w Lublinie w dn.10.11.1918 r. 
 
                               STOWARZYSZENIE imienia IGNACEGO DASZYŃSKIEGO

Uchwały i stanowiska PPS - 2016 r.

  • 24 września 2016 - Rada Naczelna PPS
     
   W dniu 24 września 2016 roku obradowała w Warszawie Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Podjęto tematy bieżące związane z sytuacją społeczno-polityczną w kraju a także sprawy programowe i organizacyjne dotyczące m.in. problemów lewicy.
   Rada przyjęła dokument „O aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i ekonomicznej w świecie” stanowiący naukową analizę procesów, jakie zachodzą współcześnie i dotyczą rozwoju naszej cywilizacji i zagrożeń dla niej, szczególnie tych, które obejmują sprawy dotyczące sytuacji jednostki ludzkiej w konfrontacji z systemami politycznymi i doktrynami ekonomicznymi. Dotyczy to szczególnie ewolucji kapitalizmu i kreowania przez jego elity najbardziej antyludzkich koncepcji ekonomicznych. Materiał ma charakter informacyjno-edukacyjny i służyć będzie jako punkt wyjścia dla rozważań o nowym programie partii.
   Rada Naczelna dyskutowała ponadto nad uchwałą dotyczącą problemów politycznych, społecznych i ekonomicznych rodzących się w tle sprawy reprywatyzacji majątku samorządów, o którego zwrot domagają się spadkobiercy byłych właścicieli lub ich prawni następcy. Przyczynkiem do dyskusji były ostatnie doświadczenia samorządu warszawskiego. Podkreślono na tym tle, że PPS doktrynalnie stoi na gruncie równości różnych form własności m.in. własności prywatnej, komunalnej, spółdzielczej i państwowej. Uprzywilejowanie własności prywatnej stwarza dziś m.in. w świetle zapisów Konstytucji nt. społecznej gospodarki rynkowej, realizowanej teoretycznie w Polsce, poważne kolizje definicyjne i praktyczne. Dotyczy to szczególnie reprywatyzacji mienia na terenie Warszawy, która zniszczona kompletnie podczas II wojny światowej, została odbudowana wysiłkiem całego narodu. Dziś po skoncentrowany majątek zgłaszają się rzeczywiści spadkobiercy byłych właścicieli, ale trwa również przestępcza spekulacja i handel prawami do nieruchomości.
Przypomniano o wniosku koła PPS zgłoszonego w Sejmie podczas debaty nad prywatyzacją w 1995 roku, który wskazywał na obowiązek zaniechania reprywatyzacji w Warszawie ze względu na przytoczone uwarunkowania. Rada przyjęła uchwałę w tej sprawie (Stanowisko Polskiej Partii Socjalistycznej
w sprawie „reprywatyzacji” budynków mieszkalnych >>>
)
.
   Rada przedyskutowała sprawy związane ze współpracą PPS z innymi ugrupowaniami na forum Porozumienia Socjalistów, zalecając dalsze pogłębianie współpracy. Dotychczasowe doświadczenia wskazują na możliwość rozszerzenia zakresu tej współpracy i jej pogłębienia. Sprawy te będą dyskutowane wspólnie na posiedzeniach sygnatariuszy Porozumienia. Upoważnienie w tej sprawie otrzymał przewodniczący Rady Naczelnej Bogusław Gorski.
Rada Naczelna upoważniła również przewodniczącego do prowadzenia rozmów w związku z projektem zorganizowania kolejnego spotkania Kongresu Polskiej Lewicy.
   Rada przyjęła uchwałę w sprawie wdrożenia nowego Regulaminu Finansowego PPS, obejmującego m.in. zasady gospodarowania na szczeblu Komitetów Okręgowych i Rad Wojewódzkich. 
   W sprawach organizacyjnych dokonano kooptacji do składu Rady Naczelnej na zwolnione miejsce redaktora naczelnego „Przeglądu Socjalistycznego” - Andrzeja Ziemskiego.
  • 23 kwietnia 2016 - Rada Naczelna PPS
   W dniu 23 kwietnia 2016 roku obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Postanowiono, że PPS samodzielnie wraz z ugrupowaniami wchodzącymi w skład Porozumienia Socjalistów zorganizuje manifestację z okazji święta 1 Maja wyłącznie na Placu Grzybowskim w Warszawie pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia Rewolucji 1905 roku.

   Podczas posiedzenia dyskutowano o aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju, zmianach na scenie politycznej w Polsce, szczególnie w związku z niewejściem do Sejmu przedstawicieli lewicy. Podkreślono, że osłabienie lewicy wpływa na skalę reprezentacji interesów pracowniczych, zauważa się wyraźny regres w tej dziedzinie, pogorszenie się jakości demokracji i narastanie walki politycznej pomiędzy ugrupowaniami postsolidarnościowymi. Tworzy to wiele zagrożeń dla przyszłej egzystencji Polek i Polaków.
   Rada Naczelna pozytywnie odniosła się do zawiązania Porozumienia Socjalistów i uczestnictwa w tej inicjatywie PPS. Wskazano na potrzebę rozszerzania tej inicjatywy politycznej o inne środowiska i ugrupowania akceptujące podstawowe wartości socjalistyczne jak sprawiedliwość społeczna i walka o dobro człowieka. Skierowano zaproszenie do wszystkich, którym bliskie są wartości ideowe socjalizmu.
   Podczas posiedzenia przyjęto Apel z okazji święta 1 Maja oraz uchwały dotyczące:
- bieżącej sytuacji politycznej w kraju
- ustawy o obrocie gruntami rolnymi
- roli lewicy w sytuacji narastającego kryzysu politycznego
   Przyjęto także i skierowano do dalszych prac programowych opracowanie merytoryczne „Globalizm, kapitalizm, socjalizm”.
   Rada Naczelna PPS powołała komisje problemowe i przewodniczących komisji:
Komisja Programowa – przewodniczący Mirosław Nizielski
Komisja Statutowa – przewodniczący Jerzy Kołomyjec
Komisja Historyczna – przewodniczący Andrzej Ziemski.
   Rad Naczelna powołała Cezarego Żurawskiego na funkcję redaktora naczelnego portalu internetowego PPS.Rada Naczelna PPS zwróciła się do wszystkich ludzi lewicy o wzięcie udziału w manifestacjach z okazji święta 1 Maja. Zaproszono wszystkich sympatyków lewicy na manifestację PPS i Porozumienia Socjalistów, która odbędzie się w dniu 1 maja 2016 roku o godz. 9.30 na Placu Grzybowskim w Warszawie pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia Rewolucji 1905 roku. Obelisk ten jest jednym z historycznych symboli Polskiej Partii Socjalistycznej.
Stanowisko 
Polskiej Partii Socjalistycznej 
w sprawie „reprywatyzacji” budynków mieszkalnych
przyjęte na posiedzeniu 
Rady Naczelnej 
w dniu 24 września 2016
W gospodarce rynkowej wśród występujących form własności – państwowej, prywatnej, komunalnej i spółdzielczej uważa się, że własność prywatna spełnia rolę siły napędowej gospodarki. Socjaliści respektują własność prywatną i prawa obywateli z nią związane. Jednak własność prywatna nie jest własnością „świętą”, nie podlegającą naruszeniu nawet jeśli egzekwowanie prawa do tej własności powoduje uszczerbek, a nawet cierpienie dla innych. (...) 
STANOWISKO
Rady Naczelnej 
Polskiej Partii Socjalistycznej
„O aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i ekonomicznej w Polsce 
i na świecie”

24 września 2016 roku
I. Minęło 36 lat od strajków sierpniowych i powstania „Solidarności”, a 40 lat od powstania Komitetu Obrony Robotników (KOR), który inspirował strajki. Oba te wydarzenia, powstanie Solidarności i KOR miały wpływ na ukształtowanie dzisiejszej Polski. „Solidarność” początkowo nie zamierzała likwidować „komunizmu” w Polsce. Nie było takich życzeń wśród 21 postulatów z jakimi wyszli stoczniowcy. (...)
Globalizm, kapitalizm, socjalizm

materiał akceptowany przez Radę Naczelną PPS na posiedzeniu 
w dniu 23 kwietnia 2016 roku
 W minionym ćwierćwieczu i w Polsce i na całym ziemskim globie zaszły istotne procesy, które są określane jako globalizacja. Wiele spraw natury społecznej, politycznej, a przede wszystkim natury ekonomicznej ma obecnie zasięg globalny.
 Rozpad Związku Radzieckiego i zakończenie zimnej wojny stworzyło warunki do dominacji kapitalizmu na świecie z USA jako samodzielnym przywódcą ekonomicznym, politycznym i militarnym.
 Umacnianie dominacji kapitalizmu wymaga unicestwienia ideologii innych niż kapitalizm. Propagatorzy kapitalizmu odnieśli znaczne sukcesy w Europie, a szczególnie w dawnych państwach Demokracji Ludowej. Socjalizm – nie mówiąc już o komunizmie – jest w mediach przedstawiany jako ustrój nie tylko nieefektywny ekonomicznie, ale też jako ustrój totalitarny - uprawiający terror wobec ludzi pracy.
 Współczesny kapitalizm jest przedstawiany jako „samo dobro”, a socjalizm jako „samo zło”. To nie jest prawda. O tym muszą mówić polscy socjaliści i ich partia. 
 Minęło ćwierć wieku panowania kapitalizmu w Polsce i w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Jest więc pora aby dokonać oceny tego okresu.(...) 
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW