Założyciele Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego tworząc je kierowali się ogólnym przesłaniem, jakie wypływa z myśli i działań tego wybitnego polityka, który w przełomowych dla Polski latach tworzenia niepodległego bytu po I Wojnie Światowej wskazywał na znaczenie kształtowania świadomości społecznej mas ludowych. Dotarcie do szerokich warstw robotniczych i chłopskich, do niedawna rozdzielonych granicami obcych mocarstw, w oparciu o idee sprawiedliwości społecznej i szeroką edukację polityczną, miało wg niego tworzyć w przyszłości podstawy budowy nowego społeczeństwa ludzi wolnych zarówno w sensie narodowym, jak też społecznym. Te przesłanki towarzyszyły mu od pierwszych dni wolności, kiedy w początkach listopada 1918 r. stawał na czele Tymczasowego Rządu Ludowego Rzeczypospolitej.
Ignacy Daszyński, głęboko przekonany o sile parlamentaryzmu, którego orędownikiem był do końca swych dni, wskazywał na konieczność uświadomienia sobie przez ludzi znaczenia demokratycznych mechanizmów, które w perspektywie miały zabezpieczyć także sprawiedliwe stosunki gospodarcze. To edukacja polityczna i ekonomiczna społeczeństwa w oparciu o popularyzację idei sprawiedliwości społecznej powinny prowadzić do wdrażania w życie idei socjalistycznych, jako najbardziej progresywnych rozwiązań ustrojowych w naszym kraju.
Tymi ogólnymi przesłaniami, wypływającymi z myśli i działań I.Daszyńskiego, kieruje się Stowarzyszenie jego imienia, które w swojej działalności podejmuje na co dzień współpracę z Polską Partią Socjalistyczną – PPS, partią swojego patrona oraz z innymi środowiskami Lewicy. W dotychczasowych działaniach, szczególnie poprzez organizowanie różnorodnych spotkań i konferencji w celu tworzenia płaszczyzny wymiany myśli i poglądów, poszukuje efektywnych dróg rozwoju postępowej myśli politycznej. Realizując swój program, Stowarzyszenie chce skupiać się na realizowaniu inicjatyw, które służą kształtowaniu prospołecznych i obywatelskich postaw i poglądów w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodzieży motywując do aktywnej pracy dla dobra demokratycznego społeczeństwa.