„Polityka nasza dąży niezłomnie do utorowania ludowi drogi do władzy, bo lud jest w narodzie olbrzymią większością 

i reprezentuje pracę i potęgę idealną. Kto trzyma z ludem, ten stanie obok nas do pracy, do walki, do budowania Polski! ..." 

                                                                                                                        Z przemówienia Ignacego Daszyńskiego wygłoszonego w Lublinie w dn.10.11.1918 r. 
 
                               STOWARZYSZENIE imienia IGNACEGO DASZYŃSKIEGO

Dylematy lewicy

<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19
 [ 20 ] [ 21 ] [ 22 >>>

W nawiązaniu do tekstów Adama Schaffa z pracy "Humanizm ekumeniczny" [11]:

Sławomir Sierakowski o Papieżu Franciszku:

Hierarchia zamarła w zakłopotaniu, 
ateiści jak to ateiści - nie dowierzają

Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

- Najbardziej liczę na to, że zmiana u góry doda odwagi, a przede wszystkim legitymizacji nowemu pokoleniu polskich katolików - pisze w "Gazecie Wyborczej" Sławomir Sierakowski, szef "Krytyki Politycznej".
Zmiana w Watykanie i nowy styl komunikacji papieża Franciszka rozbudziły nadzieje na trwałą zmianę w Kościele. - W Polsce lewica w ostatnich dwóch dekadach odzwyczaiła się od patrzenia z nadzieją w stronę Kościoła - pisze Sławomir Sierakowski, szef "Krytyki Politycznej" w "Gazecie Wyborczej". 

- Polski Kościół katolicki nie chce rozmawiać nawet sam ze sobą. Dialog, wątpliwości czy refleksja, zamiast być normalną treścią życia w Kościele, są odbierane jako zagrożenie i tępione. Kościół potrafi być szybki i stanowczy wobec ks. Lemańskiego i nie mieć od nastu lat za grosz odwagi wobec ks. Rydzyka - uważa Sierakowski. - W takim Kościele lewica nie ma czego szukać - dodaje.

- Liczy się na to, że Franciszek może zrobić dużo dobrego na świecie. Owszem, seria nawet najbardziej godnych pochwały wypowiedzi to jeszcze nie nowa doktryna, a nowa doktryna to jeszcze nie nowa praktyka. No i niekoniecznie zaraz u nas, w Polsce - pisze w "GW" Sierakowski.

Tonuje jednak, że na razie jednak nowy papież przyjmowany jest w Polsce z ostrożnością przez obie strony: hierarchia zamarła w zakłopotaniu, ateiści jak to ateiści - nie dowierzają. - Ja najbardziej liczę na to, że zmiana u góry doda odwagi, a przede wszystkim legitymizacji nowemu pokoleniu polskich katolików - stwierdza Sierakowski.


<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17
[ 18 ] [ 19 ]  >>> 
"Dylematy lewicy"     to aktualnie ważne dla socjalistów i innych ludzi lewicy wypowiedzi, teksty, eseje, wykłady o bieżącej tematyce społeczno-politycznej i filozoficzno-ekonomicznej - to materiały pobudzjące do twórczej dyskusji i głębszych ideowych przemyśleń.
Sławomir Sierakowski 
(ur. 4 listopada 1979) – polski publicysta, socjolog, krytyk literacki i teatralny, wydawca.
Założyciel i redaktor naczelny pisma "Krytyka Polityczna" oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej, współtwórca REDakcji. Jest prezesem Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.Skupił wokół "Krytyki Politycznej" lewicowe środowisko studentów, doktorantów, publicystów, krytyków literackich i teatralnych, artystów i działaczy społecznych. 
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW