Wprowadzenie
I. O socjalizmie i PPS
Adam Mickiewicz
Józef Piłsudski
Ignacy Daszyński
Bolesław Limanowski
II. Dokumenty ideowe i polityczne PPS z okresu do 1948 roku
Program paryski
Program Polskiej Partii Socjalistycznej wydany przez Komitet Lubelski (11. 1905)
Program PPS – 1910 rok
Manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (11. 11. 1918)
Program PPS uchwalony na XVII Kongresie - 24. 5. 1920
Program PPS uchwalony na XXIV Kongresie PPS w Radomiu - 2. 2. 1937
Deklaracja klubu radnych PPS w Warszawie - 5. 4. 1939
Manifest PKWN – 22. 7. 1944
Rezolucja RN PPS z 22. 9.1948
III. Aktualne dokumenty ideowe i polityczne PPS
Deklaracja Ideowa PPS
Deklaracja programowa PPS
Do polskich socjalistów
Uchwały XXXIX Kongresu PPS
„Do czego dąży PPS” (materiał informacyjny)
Uchwała RN PPS „Polska socjalna w socjalnej Europie”
Odezwa PPS na 1 Maja – Święto Pracy
Uchwała XL Kongresu PPS „Jakiej chcemy Polski i Europy”
Uchwała RN PPS w sprawie klerykalizacji życia publicznego w Polsce
Cele i zadania polskiej lewicy
Socjalistyczna alternatywa
Socjaliści – wczoraj i dziś – dążą do uspołecznienia państwa i gospodarki
IV. Ruch socjalistyczny wśród młodzieży akademickiej
Krzysztof Dunin-Wąsowicz – „Ruch akademickiej młodzieży socjalistycznej w Polsce” (1946)
Jan Strzelecki – „O socjalistycznym humanizmie” (1946)
V. KalendariumPPS
-----------------------------------------------------------
Publikacja powstała z inicjatywy Komisji Historycznej PPS, dzięki wsparciu Fundacji Imienia Róży Luksemburg
<<< [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] >>>
Wprowadzenie
W listopadzie 2012 roku mija 120 lat od podjęcia decyzji o utworzeniu Polskiej Partii Socjalistycznej.
Zjazd założycielski PPS odbył się w Paryżu w dniach 17-23 listopada 1892 roku. Uczestniczyli w nim delegaci reprezentujący cztery polskie organizacje lewicowe: II Proletariat, Związek Robotników Polskich, Zjednoczenie Robotnicze, Gmina Narodowo-Socjalistyczna. Przyjęli oni program ideowy i polityczny partii polskich socjalistów. Rozpoczęła się organizacja struktur PPS.
Przyjęty w Paryżu program działania był pierwszym całościowym programem politycznym polskiego ruchu socjalistycznego. Wynikał z realiów historycznych narodu i odpowiadał realiom swoich czasów. Z dzisiejszej perspektywy jest to wyraźnie widoczne. Program Paryski wyznaczył cele i kierunek dążeń polskich socjalistów na dalszą przyszłość. Jest aktualny także współcześnie, gdy Polska jest jednym z państw w jednoczącej się Europie.
Program paryski ma też pewne słabości. Uczestnicy zjazdu pochodzący z zaboru rosyjskiego, zawarli w nim sformułowania antyrosyjskie, a nie odnieśli się do innych zaborców, którzy także wynaradawiali Polaków. Nie zmienia to jednak faktu, że sformułowane w nim postulaty polityczne, społeczne i ekonomiczne pozostają i dziś w programie PPS.
W okresie mijającego 120-lecia działalności, we władzach PPS ścierały się różne poglądy polityczne. Wydaje się jednak, że wizja socjalizmu, do którego ta partia dąży nie była rozbieżna. Wywodzi się ona z romantycznego idealizmu i potrzeby sprawiedliwych stosunków pomiędzy wolnymi i równymi ludźmi, a stanowi przeciwieństwo niesprawiedliwości i zniewolenia jakie cechują system kapitalistyczny.
120-lecie PPS jest dobrą okazją do przypomnienia: o co walczy PPS? Odpowiedź na to pytanie powinna być znaleziona w tej książce.
Pierwsza część publikacji to przypomnienie co o socjalizmie pisali: Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński i Bolesław Limanowski. Są to ludzie bardzo różni, o różnych życiorysach i dokonaniach. Jednak wszyscy oni w socjalizmie, w sprawiedliwości społecznej, widzieli cel, do którego trzeba zmierzać.
Cele ideowe i polityczne, o które walczą socjaliści skupieni w PPS, są sformułowane w jej dokumentach ideowych i politycznych. Lektura tych dokumentów to lektura materiałów źródłowych. Umożliwia Czytelnikowi własny ich odbiór i interpretację.
Treść zamieszczonych dokumentów historycznych jest wiernie zachowana. W części z nich, dla wygody czytelnika, pisownia została uwspółcześniona.
Książka ta zawiera chronologicznie zestawiony zbiór uchwał władz naczelnych PPS. Zostały one zgromadzone w dwóch kolejnych częściach:
- Dokumenty ideowe i polityczne PPS z okresu do 1948 roku
- Aktualne dokumenty ideowe i polityczne PPS
Wśród dokumentów PPS zamieszczono dwa, które należą nie tylko do PPS:
- Manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z 11. 11. 1918 r.
- Manifest PKWN z 22. 7. 1944 r.
Premierem Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, który ogłosił Manifest w dniu 11. 11. 1918 roku był socjalista i przywódca PPS Ignacy Daszyński, a rząd ten działał „z polecenia ludowych i socjalistycznych stronnictw b. Królestwa i Galicji”. Podobnie było z Manifestem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Premierem był jeden z przywódców PPS Edward Osóbka-Morawski. Manifest PKWN ogłaszał realizację podstawowych celów społecznych i gospodarczych określonych w Programie Radomskim PPS przyjętym na Kongresie PPS w 1937 roku. Dlatego oba Manifesty zawierają treści, które służą odpowiedzi na pytanie: o co walczą socjaliści z PPS?
W książce nie zamieszczono materiałów i dokumentów jakie powstały w PPS i w środowiskach socjalistycznych w latach 1987-2001. Mają one już charakter materiałów historycznych ale zawierają wiele stale aktualnych treści ideowych i programowych. Materiały z tego okresu wymagają odrębnego opracowania. Przypomnienia wymaga na przykład programJózefa Piniora z początku lat osiemdziesiątych dotyczący samorządności terytorialnej i w zakładach pracy. Nie powinna być zapomniana koncepcja propodażowego modelu gospodarczego. Program przyjęty na kongresie PPS w 1990 roku był kontynuacją postulatów „Solidarności”, a zarazem nawiązywał do koncepcji programowych PPS z okresu międzywojennego. Dziś można zauważyć, że zawarty w nim program rozwiązania kwestii bezrobocia był mało radykalny (model Keynesa). Nie uwzględniano wówczas jeszcze, że „transformacja” społeczno-gospodarcza wprowadza w Polsce systemowo brutalny neoliberalny kapitalizm. Program PPS uchwalony w 1998 roku nawiązywał do Programu Radomskiego z 1937roku. Zbliżone propozycje zawierał tzw. Program weterański z 2001 roku. Do Deklaracji Ideowej z 2001 r. nawiązuje aktualna Deklaracja Ideowa przyjęta na kongresie w 2003 roku. Należy stwierdzić, że dokumenty ideowe i polityczne PPS z lat 1987-2001 świadczą o ciągłości programowej tej partii w okresie mijającego jej 120-lecia.
Zwykle mówiąc o socjalizmie, mówimy, że jest to ustrój sprawiedliwości społecznej. Nie mówimy, że sprawiedliwość jest jedną z wartości, które niesie socjalizm. Zwykle nie mówimy też, że socjalizm wynika z wartości humanistycznych, a jednocześnie kształtuje socjalistyczny humanizm. Działacze Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (Akademickiej) chcieli, aby socjalizm odpowiadał moralnemu dziedzictwu człowieka, które wyraża się w socjalistycznym humanizmie. Kolejna część tej książki to przypomnienie działalności związanego z PPS - ZNMS. Zamieszczone są materiały wydane w 1946 roku. Autorami ich są ówcześni liderzy ZNMS. O ZNMS pisze Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Krzysztof Dunin-Wąsowicz. O socjalistycznym humanizmie pisze Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Jan Strzelecki.
Książkę zamyka Kalendarium PPS. Zawiera ono, w układzie chronologicznym, wybór ważniejszych wydarzeń z historii PPS i wydarzeń, które ilustrują formy i kierunki działalności tej partii.
Mijające 120 lat działalności PPS to okres przełomowych odkryć naukowych i wynikających z nich rewolucji technicznych. Rozwój nauki i techniki stał się potężną siłą napędową kapitalizmu. Utrwalił i umocnił jego pozycję. Praca fizyczna człowieka jest zastępowana przez maszyny; wyroby powstają na automatycznych liniach produkcyjnych. Dziś do produkcji nie trzeba milionów pracowników fizycznych. Zmienił się sens pojęcia klasa robotnicza.
W takich krajach jak Polska, społeczeństwo ma zabezpieczone elementarne potrzeby życiowe i powszechnie korzysta z współczesnych zdobyczy cywilizacyjnych. Wyzysk ludzi pracy nie przybiera tak drastycznych form jak w XIX wieku. Właściciele kapitału nie demonstrują swojej władzy i stanu posiadania. Kapitalizm ukryty pod nazwą „gospodarka rynkowa” przedstawiany jest jako odwieczny naturalny system gospodarowania.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na przestrzeni lat nie zmienia się istota kapitalizmu: prywatną własnością kapitalisty stają się dobra i bogactwa wytworzone pracą innych ludzi, którzy zostali ograbieni z praw posiadania tego co wytworzyli. A rynek jest instrumentem do przeprowadzenia i legalizacji tej grabieży.
Brak świadomości społecznej, że kapitalizm ciągle pozostaje systemem wyzysku i niesprawiedliwości powoduje, że określone już 120 lat temu cele i dążenia PPS pozostają aktualne.
Zespół redakcyjny: Krystyna Kulpińska-Cała
Leonard Dubacki
Jerzy Stefański
Wprowadzenie
I. O socjalizmie i PPS
II. Dokumenty ideowe i polityczne PPS z okresu do 1948roku
Program Polskiej Partii Socjalistycznej wydany przez Komitet Lubelski
Manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej
Program PPS uchwalony na XVII Kongresie - 24. 5. 1920
Program PPS uchwalony na XXIV Kongresie PPS w Radomiu -
Deklaracja klubu radnych PPS w Warszawie - 5. 4. 1939
Manifest PKWN – 22. 7. 1944
Rezolucja RN PPS z 22. 9.1948
III. Aktualne dokumenty ideowe i polityczne PPS
„Do czego dąży PPS” (materiał informacyjny)
Uchwała RN PPS „Polska socjalna w socjalnej Europie”
Odezwa PPS na 1 Maja –Święto Pracy
„Jakiej chcemy Polski i Europy”
Uchwała RN PPS w sprawie
klerykalizacji życia publicznego w Polsce
Cele i zadania polskiej lewicy
Socjalistyczna alternatywa
Socjaliści – wczoraj i dziś – dążą do uspołecznienia państwa i gospodarki
IV. Ruch socjalistyczny wśród młodzieży akademickiej
Krzysztof Dunin-Wąsowicz – „Ruchakademickiej młodzieży socjalistycznej w Polsce”
(1946)
Jan Strzelecki – „O socjalistycznym
humanizmie” (1946)
V. KalendariumPPS