XVI Zjazd PPS zaboru rosyjskiego
W dniach 23-25 kwietnia 1919r., również w Krakowie w oficynie przy ul.Dunajewskiego 5 w sali konferencyjnej Związku Stowarzyszeń Robotniczych, obradował XVI Zjazd PPS zaboru rosyjskiego z udziałem 130 delegatów i 14 posłów. Przemówienie powitalne w imieniu PPSD Galicji i Śląska wygłosił również Ignacy Daszyński. Wspomniał, że obie partie łączy wieloletnia tradycja braterstwa bowiem Kraków służył PPS w latach niewoli oparciem i schronieniem. Odnosząc się do metod działania PPS zalecał, aby wobec opozycjonistów stosować krytykę a nie usuwanie z szeregów partyjnych. Zjazd miał burzliwy przebieg. W dyskusji ujawnił się konflikt między władzami partii a wewnętrzną opozycją. Podczas gdy działacze centrali opowiadali się za systemem parlamentarnym, jako podstawą ustroju politycznego państwa, przedstawiciele opozycji, m.in. Tadeusz Żarski, Zofia Maciejewska, Adam Landy, bronili rewolucyjnego charakteru Rad Delegatów Robotniczych opowiadając się za przebudową Polski w republikę socjalistyczną. Za zgłoszoną przez opozycję rezolucją głosowało w efekcie około 30 procent delegatów. Została więc odrzucona/6/.
W dniach 27-28 kwietnia 1919 r. odbył się w sali Rady Miejskiej Krakowa pierwszy Kongres zjednoczonej PPS. Do wspólnego prezydium zostali wybrani przewodniczący obu zjazdów /PPS i PPSD/ i ich zastępcy. W sumie w Kongresie uczestniczyło ok. 400 osób: delegaci, posłowie, członkowie zarządów obu partii. Kongres otworzył działacz PPSD Jan Englisch. Przemówił również współtwórca PPS z 1892 r. Bolesław Limanowski. Ignacy Daszyński i Norbert Barlicki zrelacjonowali uchwały zjednoczeniowe swoich partii. Referat o historii PPSD wygłosił Emil Haecker. O nowym programie partii – zjednoczonej PPS mówił Ignacy Daszyński. Wypowiedział się za koncepcją ustroju parlamentarno-demokratycznego, opartego na zasadzie równouprawnienia wszystkich obywateli. Sprzeciwił się systemowi władzy w oparciu o Rady Delegatów Robotniczych, wyróżniającemu jedną grupę społeczną, czyli klasę robotniczą spośród pozostałych warstw społeczeństwa. Poparł jednocześnie politykę reform częściowych.
Bardzo ważnym przedmiotem obrad Kongresu był program nowej PPS, statut partii i wybór nowych władz. W projekcie programu, który przedstawili działacze byłej PPS Feliks Perl i Mieczysław Niedziałkowski, za najpilniejsze zadanie nowej partii uznano utrwalenie niepodległości Polski i całkowite zjednoczenie kraju, przekształcenie państwa z narzędzia ucisku klasowego w "organ zbiorowej woli ludu". Za najwyższą władzę ustawodawczą i kontrolującą uznano sejm pochodzący z powszechnych wyborów. Związki zawodowe i Rady Delegatów Robotniczych miały jedynie wspierać działania przyszłego rządu socjalistycznego. Zakładano przy tym stopniowe uspołecznianie środków produkcji i tworzenie przesłanek dla budowy społeczeństwa bezklasowego. Z odrębnym projektem programu wystąpili działacze opozycyjni. Koncepcji Polskiej Republiki Demokratycznej przeciwstawili koncepcję Polskiej Republiki Rad opartej na dyktaturze proletariatu. Istniejące różnice ideowo-polityczne wśród delegatów spowodowały, że uchwalenie programu odłożono do następnego kongresu. Ostatecznie nowy program został przyjęty na XVII Kongresie PPS w maju 1920 r. Zawarte w programie postulaty miały być realizowane na drodze parlamentarnej w ramach systemu kapitalistycznego. Program ten obowiązywał w partii do 1937 r.
Po zjednoczeniu partii socjalistycznych PPS stała się partią masową o zasięgu ogólnopolskim/8/. Jej działania wspomagała blisko półmilionowa rzesza członków klasowych związków zawodowych. Partia oddziaływała na socjalistyczny w założeniach ruch młodzieżowy, ruch spółdzielczy i inne organizacje robotnicze. PPS "po XVI Kongresie stała się ważnym czynnikiem w walce o zjednoczenie ziem polskich, wpływała na integrację trzech dzielnic, prowadziła wielką batalię o demokratyzację stosunków społeczno-politycznych w państwie. Stworzyła wspólny front socjalistów do walki z siłami prawicy"/9/. – pisał zasłużony historyk polskiego ruchu socjalistycznego Jan Tomicki. Proces pełnego zintegrowania, z PPS zaboru pruskiego, dokonał się w ciągu następnych lat w miarę łączenia ziem zachodnich z macierzą. Dzielnica górnośląska została włączona do Polski dopiero w 1922 r.
Kongres zjednoczeniowy zakończył się wyborem kierownictwa partyjnego. Ignacy Daszyński wszedł do liczącej 34 członków Rady Naczelnej PPS zostając jednym z trzech jej wiceprzewodniczących. Drugim wiceprzewodniczącym wybrany został Bronisław Ziemięcki z byłego PPS a trzecim Józef Biniszkiewicz z byłego PPS zaboru pruskiego. Na wniosek Daszyńskiego warszawski "Robotnik" uznany został naczelnym organem PPS, a krakowski "Naprzód" i lwowski "Dziennik Ludowy" organami partyjnymi. Zjednoczona PPS przyjęła jako własne godło dotychczasową oznakę partyjną PPSD - dwie ręce splecione na członku młota. Godło to używane jest nadal przez istniejącą od 1987 r. nową PPS.
Zamknięcia zjazdu zjednoczeniowego dokonał Ignacy Daszyński. W słowie końcowym stwierdził m.in.: "Połączyliśmy dwa żywe organizmy o odrębnych tradycjach i metodach walki ", i dalej zwracając się do delegatów z Królestwa: "Wy towarzysze z Królestwa, mieliście uprzedzenie do Galicji, teraz powinno to minąć "/10/. Po długich latach rozbiorów XVI Kongres zjednoczeniowy PPS dokonał zespolenia niepodległościowych odłamów polskiego socjalizmu, kończąc tym samym proces, któremu dał początek Ignacy Daszyński wraz ze Stanisławem Mendelsonem w 1891 r. Zjednoczenie dokonało się, gdyż zwyciężyła chęć współpracy a nie rywalizacji. Warto również wspomnieć, że idea łączenia się zwyciężyła już wcześniej także w internacjonalistyczno-rewolucyjnym nurcie polskiego ruchu socjalistycznego. 16 grudnia 1918 r. z połączenia SDKPIL i PPS- Lewicy powstała Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, przemianowana w 1925 r. na Komunistyczną Partię Polski.
Dr Jan Pytel