Stanowisko Rady Naczelnej PPS
„W siedemdziesiątą rocznicę zakończenia II Wojny Światowej”
18 kwietnia 2015 roku
W maju bieżącego roku mija 70 lat od zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Żyje już niewielu żołnierzy uczestników wojny. Coraz mniej żyjących pamięta wojnę z własnych przeżyć i doświadczeń. Po wojnie urodziły się i weszły w dorosłe życie trzy pokolenia nowych obywateli.
Podstawowe fakty i wydarzenia, które decydowały o przebiegu i rezultatach II Wojny Światowej nie są ugruntowane w świadomości pokoleń powojennych i są różnorodnie interpretowane. Nawet to, że istniejące w Europie państwa i ich granice są wynikiem ustaleń zwycięskiej koalicji państw sprzymierzonych w walce z imperializmem nazistowskich Niemiec, nie jest oczywistym kanonem w świadomości społecznej.
Elity rządzące dzisiejszą Polską, przedstawiają przebieg i skutki II Wojny Światowej stosownie do potrzeb nasilającej się walki politycznej i ideologicznej. W tej walce liczy się osiągnięcie zamierzonego celu politycznego, a nie prawda historyczna. Dla osiągnięcia tego celu rządzący tworzą historię odpowiadającą politycznemu zapotrzebowaniu. Polskie elity polityczne i media przede wszystkim służą realizacji celów stawianych przez światowy, głównie amerykański kapitał. Globalny kapitał dąży bowiem do utrzymania świata jednobiegunowego, w którym hegemonem są Stany Zjednoczone. Podstawową przeszkodą w utrzymaniu hegemonii Stanów Zjednoczonych na świecie jest istnienie Rosji – liczącego się strategicznie mocarstwa rakietowo-nuklearnego. Mocarstwa zdolnego do niszczącego ataku wyprzedzającego i do uderzenia odwetowego. Dlatego podporządkowani globalnym interesom kapitału polscy politycy demonstrują patologiczną i irracjonalną nienawiść do Rosji jako historycznie ukształtowanego imperialnego wroga. Dlatego też podatni na rusofobię politycy i media głównego nurtu w Polsce, tak przedstawiają historię II Wojny Światowej i wydarzenia jakie po niej nastąpiły, aby uzasadnić, że Rosja to odwieczne imperium zła.
Wobec politycznie cynicznego i instrumentalnego traktowania historii przez elity rządzące dziś Polską – w 70-tą rocznicę zakończenia II Wojny Światowej – trzeba przypomnieć obiektywne fakty, przebieg i skutki tej wojny. Trzeba też przypomnieć ważniejsze wydarzenia mijającego siedemdziesięciolecia.
Istotne fakty i przebieg II Wojny Światowej
Za datę rozpoczęcia II Wojny Światowej w Europie uznajemy datę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę – 1 września 1939 roku. Jednak Francuzi, mimo wypowiedzenia wraz z Anglią wojny Niemcom 3 września tegoż roku, pamiętają jej rozpoczęcie od napaści nazistów na Francję – 10 maja 1940 roku. Obywatele byłego Związku Radzieckiego obchodzą rocznicę napaści na Związek Radziecki – 22 czerwca 1941 roku - jako początek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
W Europie, po niepowodzeniach na frontach zachodnich i południowym, głównym wydarzeniem II Wojny Światowej były zmagania Niemiec ze Związkiem Radzieckim. Przebieg tej wojny decydował o losach Europy i świata. Decydował też o losach Polski. Hitler wojną ze Związkiem Radzieckim zaczął wdrażać swoje plany podboju świata. Realizując „blitzkrieg”, od czerwca do listopada 1941 roku na kierunku wschodnim hitlerowcy podeszli do Moskwy, a na kierunku północnym do Leningradu. Armia Czerwona, zaskoczona niemieckim atakiem, była rozbita, wykrwawiona i wydawało się, że jest zmiażdżona przez niemiecką potęgę wojskową.
Zimą 1941 roku nastąpiło jednak zatrzymanie i odrzucenie Niemców spod Moskwy. Leningrad mimo blokady też nie został zdobyty. Zakończyła się „wojna błyskawiczna” Hitlera. Trwała pół roku.
Na wiosnę 1942 roku doszło do ustabilizowania sytuacji na strategicznych dla Europy frontach wojny ze Związkiem Radzieckim. Niemcy zaczęli odczuwać wysiłek wojenny. Od rozpoczęcia działań wojennych stracili około miliona żołnierzy w zabitych, rannych i wziętych do niewoli. Przez 1942 rok toczyła się wojna pozycyjna. Żadna ze stron nie była w stanie uzyskać przewagi. Jednak Hitler przygotował nową ofensywę na kierunku Stalingrad i Kaukaz, do kaspijskich źródeł naftowych. W sierpniu 1942 roku trzystutysięczna armia niemiecka stanęła pod Stalingradem. Bitwa o to miasto przeszła do historii i stała się symbolem żołnierskiego poświęcenia w obronie wielonarodowej Ojczyzny. 19 listopada 1942 roku rozpoczęła się ofensywa Armii Czerwonej pod Stalingradem. Armia niemiecka została okrążona i rozbita. Po wojnie z 300 tysięcy żołnierzy niemieckich, jacy stanęli pod Stalingradem, wróciło do domu około 5 tysięcy. Po tej zwycięskiej bitwie Związek Radziecki zaczął uzyskiwać inicjatywę strategiczną w wojnie z nazistowskimi Niemcami.
Ostateczną przewagę Armia Czerwona wywalczyła w bitwie na Łuku Kurskim w lipcu i sierpniu 1943 roku. Była to największa bitwa pancerna w historii świata. Uczestniczyło w niej ponad 2 miliony żołnierzy. Na wyposażeniu mieli kilkadziesiąt tysięcy czołgów, dział pancernych i wozów pancernych. W bitwie uczestniczyło ponad 2 tysiące samolotów.
Gospodarka radziecka, przestawiła się na potrzeby wojny. W końcu 1943 roku przemysł radziecki produkował 2400 czołgów miesięcznie, a niemiecki około tysiąca. Przemysł radziecki produkował też więcej samolotów i artylerii. Gospodarka niemiecka nie była już w stanie zwiększyć produkcji zbrojeniowej. Na froncie wschodnim zaczął się odwrót armii niemieckiej. Stało się jasne, że Związek Radziecki wygra wojnę z faszystowskimi Niemcami.
W tym czasie, w dniach 28 listopad – 1 grudzień 1943 roku w Teheranie odbyła się, istotna dla ukształtowania współczesnego świata Konferencja Wielkiej Trójki: F.D. Roosevelt – Prezydent USA, J. Stalin – Przywódca Związku Radzieckiego, W. Churchill – Premier Wielkiej Brytanii. Spotkali się wielcy alianci – sojusznicy w walce z faszyzmem. Przyszli zwycięzcy w II Wojnie Światowej zaczęli ustalać swoje strefy wpływów po jej zakończeniu. Z rozmów wynikało, że strefy wpływów w Europie obejmą tereny wyzwolone przez daną armię sojuszniczą. Już wtedy uzgodniono, że radziecka strefa wpływów obejmie tereny zajęte przez Armię Czerwoną. Także już w Teheranie Wielka Trójka ustaliła, że granica polsko-radziecka będzie przebiegać na tzw. „linii Curzona”.
Armia Czerwona sukcesywnie przełamywała obronę niemiecką i po krwawych walkach wyzwalała spod niemieckiej okupacji i zajmowała kolejne kraje Europy Wschodniej i Środkowej. W październiku 1944 roku była w Belgradzie, w styczniu 1945 roku w Warszawie, w lutym w Budapeszcie, a w marcu była w Wiedniu. Historyczne spotkanie armii sprzymierzonych – armii USA i Armii Czerwonej - odbyło się w Niemczech na rzece Łabie w dniu 25 kwietnia 1945 roku. W dniach 8 i 9 maja doszło do formalnego podpisania aktów kapitulacji faszystowskich Niemiec.
Nieco wcześniej, jeszcze przed zakończeniem działań wojennych, w dniach 4-11 lutego 1945 roku odbyła się w Jałcie na Krymie kolejna, ważna dla powojennego porządku w Europie, Konferencja Wielkiej Trójki. Sukcesy na polu walki powodowały, że pozycja Związku Radzieckiego i jego przywódcy J. Stalina była na tej konferencji jeszcze bardziej znacząca niż w Teheranie. W Jałcie ustalono nowy porządek w Europie i przyjęto, że:
- Niemcy będą podzielone na strefy okupacyjne,
- potwierdzono zwierzchność wojsk wyzwalających na terytoriach wyzwalanych, a więc Armii Czerwonej nad całą Europą Środkową,
- Stalin zobowiązał się, że po kapitulacji Niemiec przystąpi do wojny z Japonią,
- zaakceptowano zmiany terytorialne dotyczące Polski.
Włączono do niej ziemie historycznie słowiańskie, które były skolonizowane przez Niemców: Pomorze Zachodnie, Prusy Wschodnie, Śląsk i Ziemię Lubuską. Granicą północną Polski stał się Bałtyk, granicą zachodnią Odra i Nysa Łużycka. Potwierdzono teherańskie ustalenie, że wschodnia granica Polski przebiega na „linii Curzona”.
W dniach 17 lipca – 2 sierpnia 1945 roku, Konferencja Wielkiej Trójki w Poczdamie, potwierdziła wcześniejsze ustalenia trzech mocarstw. Przyjęła też radziecki program dotyczący wschodniej granicy Niemiec, a zachodniej granicy Polski: ustalono granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.
Sojusznicy w tak zwanej deklaracji poczdamskiej postanowili także:
- odpowiedzialnością za II wojnę światową obarczyć Niemcy,
- ma nastąpić demilitaryzacja, denazyfikacja, demokratyzacja, decentralizacja oraz dekartelizacja Niemiec,
- należy dokonać przesiedleń ludności niemieckiej z terenów Czechosłowacji, Polski i Węgier.
Konferencja w Poczdamie kończyła II Wojnę Światową w Europie i jak się okazało, kończyła okres współdziałania Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego i Anglii.
Istotna dla Polski „Linia Curzona” była określona po I wojnie światowej - została opisana i zapisana w przyjętej 8 grudnia 1919 roku „Deklaracji Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzyszonych w sprawie tymczasowej granicy wschodniej Polski”. Opracowana przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii lorda G. Curzon’a, została wytyczona jako linia rozdzielająca tereny zamieszkałe w większości przez Polaków-katolików od terenów zamieszkałych w większości przez prawosławnych „Rusinów”. Wielka Trójka ustaliła więc wschodnią granicę Polski na podstawie propozycji zgłoszonej przez Wielką Brytanię po I Wojnie Światowej. Nie rysował jej Stalin. „Linia Curzon’a” przebiega z północy na południe wzdłuż rzeki Bug i dalej na południe w kierunku Przemyśla.