. W dniu 22 września odbyło sięposiedzenie Rady Naczelnej PPS.
* Rada Naczelna omawiała aktualną sytuację polityczną w Polsce. Telewizja, radio i prasa nie informują o tym, że gospodarka światowa jest w zaostrzającym się kryzysie systemowym, a kryzys jest przedstawiany jako coś odległego i niedotyczącego Polski. Rządzący utrzymują społeczeństwo w swoistym uśpieniu. W dalszym ciągu trwa prywatyzacja majątku społecznego i ograniczanie praw pracowniczych. Niestety kryzys dotarł do Polski. Spada produkcja, rośnie bezrobocie. Pogarszają się nastroje społeczne. Rośnie świadomość, że „polska transformacja” odebrała ludziom prawa społeczne i pracownicze i ograbiła ich z majątku wytworzonego w PRL. Lewica polityczna jest bierna: nie krytykuje istniejącego systemu społeczno-gospodarczego, nie proponuje zmian. Prawicowy populizm zyskuje coraz większy posłuch.
* Rada Naczelna przyjęła stanowisko nt. „Neoliberalny kapitalizm pcha świat do katastrofy”. W stanowisku tym PPS stwierdza jednoznacznie, że neoliberalny kapitalizm jest systemem dominującym na świecie, a międzynarodowe grupy kapitałowe zdominowały światową gospodarkę. Kryzys gospodarczy i zbliżająca się katastrofa gospodarcza powodują, że rządzące międzynarodowe oligarchie kapitałowe użyją wszystkich środków aby utrzymać swoją dominację. Z tą prawdą musimy jak najszerzej docierać do społeczeństwa.
* Obchodzimy 120-lecie PPS. Polska Partia Socjalistyczna znana jest jako partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym. Została założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego. Do roku 1948 była jedną z najważniejszych sił politycznych w Polsce.
okolicznościowa konferencja historyczna. Będzie to centralny punkt obchodów rocznicowych. Komisja Historyczna PPS zorganizowała cykl debat historycznych, które mają przypomnieć i przybliżyć działalność Partii i socjalistów z PPS. W związku z rocznicą w wielu miejscach w kraju przypomina się o PPS, o jej ludziach, o tym co zrobiła dla Polski i naszego społeczeństwa. W sobotę 29 września, w PiotrkowieTrybunalskim odbędzie się sesja historyczna nt. „Parlamentaryzm w działalności PPS”. Obchody 120-lecia odbywają się pod ogólnym hasłem: „Cele i dążenia PPS nie zmieniły się”. Bo taka jest prawda. Cele i dążenia PPS sformułowane przez jej założycieli nie zostały osiągnięte i są ciągle aktualne.
* Rada Naczelna przyjęła szereg ustaleń formalnych i organizacyjnych dotyczących 41 Kongresu PPS. Aktualne pozostają ustalenia Rady Naczelnej w sprawie liczby mandatów delegata na 41 Kongres PPS przyjęte przez RN w dniu 23 lipca br. W okresie październik-listopad odbędą się zebrania sprawozdawczo-wyborcze w kołach, Okręgowe i Wojewódzkie Konferencje sprawozdawczo-wyborcze.
PPS jest aktualnie małą partią polityczną. Ale jest partią, która od 120 lat konsekwentnie dąży do sprawiedliwych stosunków społecznych, do zniesienia wyzysku człowieka przez człowieka w działalności gospodarczej. Dąży do obalenia systemu, który z natury niesie niesprawiedliwość i wyzysk. Kryzys kapitalizmu stwarza warunki aby ludzie zdecydowali się na system alternatywny, a więc na socjalizm. Zadaniem PPS, zadaniem każdego członka tej partii jest informowanie o możliwości i konieczności tej zmiany. Musimy zwiększać naszą aktywność, zwiększać nasze oddziaływanie i wykorzystać 120-lecie PPS i okres sprawozdawczo-wyborczy do mobilizacji społeczeństwa do walki o sprawiedliwe stosunki społeczne i ekonomiczne.
js
W dniu 7 lipca odbyło sięposiedzenie Prezydium Rady Naczelnej i CKW PPS.
Podjęto uchwałę o zwołaniu zebrania Rady Naczelnej PPS na 22 września.
Obradowano na następujące tematy:
Aktualna sytuacja społeczna i polityczna w Polsce.
W Polsce bezrobocie „stabilizuje się” na poziomie powyżej 10%. Poza artykułami sezonowymi rosną ceny usług i towarów, a więc zmniejsza się siła nabywcza społeczeństwa. Kryzys światowy powoduje spadek eksportu. Rośnie zadłużenie państwa i społeczeństwa. Wszystkie te i inne niekorzystne zjawiska nasilają się.
Polska wchodzi w kryzys ekonomiczny i społeczny. Rośnie też świadomość ludzi, że coraz trudniejsza rzeczywistość wynika z przemian systemowych rozpoczętych „planem Balcerowicza”. Społeczeństwo jest zatomizowane i zastraszone. Lokalne protesty są i będą z coraz większą brutalnością tłumione.
Stan realizacji obchodów 120-leciaPPS
Przyjęty plan obchodów i wydawnictw związanych z 120-leciem PPS jest realizowany. Pozostaje on skromny wobec naszych bardzo skromnych możliwości finansowych.
Działania polityczne i organizacyjne przed 41-szym Kongresem PPS
Działania organizacyjne związane z 41-szym Kongresem PPS są realizowane zgodnie z przyjętymi ustaleniami.
W Polsce – wraz z pogarszaniem sięsytuacji ekonomicznej społeczeństwa – narasta krytyka naszej rzeczywistości i zapotrzebowanie na propozycje jak ją zmienić.
Poprawia się klimat polityczny dla organizacji prospołecznych ogólnie określanych jako lewicowe. Szczególnie poprawia się zainteresowanie i poparcie dla kontynuowania historycznie ukształtowanych propozycji i dążeń PPS.Sytuacja ta obliguje każde z nas do zwiększenia aktywności:
- na wszystkich poziomach naszej struktury organizacyjnej musimy upowszechniać współczesne i historyczne propozycje zmian systemu społecznego i ekonomicznego proponowane przez PPS,
- rozwijać kontakty z organizacjami i środowiskami lewicowymi aby podejmować wspólne działania protestacyjne i antysystemowe.
PPS, jeszcze przed Kongresem, powinna stać się współinicjatorem i uczestnikiem sformułowania lewicowej propozycji „Co dalej ?” dla Polski.
W dniu 14 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS.
* Rada Naczelna podjęła uchwałę „Socjaliści – wczoraj i dziś – dążą do uspołecznienia państwa i gospodarki” (Załącznik 1). W 120-stym roku działalności PPS, Rada Naczelna przypomniała i potwierdziła, że dla PPS uspołecznienie państwa i gospodarki było i pozostaje warunkiem koniecznym dla sprawiedliwych stosunków społecznych. Dla likwidacji wyzysku człowieka przez człowieka.
W uchwale stwierdzono, że: ”Zadaniem wszystkich sił społecznych i politycznych, które dążą do sprawiedliwego systemu społeczno-ekonomicznego jest organizowanie ludzi pracy do walki o uspołecznienie państwa i gospodarki”.
* Ustalono, że PPS będzie aktywnie uczestniczyła w obchodach 1 Maja. Szczególnie bogaty program obchodów jest przewidziany w Warszawie i Wrocławiu. Wydany zostanie okolicznościowy numer„Robotnika”. Rada Naczelna występuje z apelem pierwszomajowym do ludzi pracy (Załącznik 2).
* We wszystkich ośrodkach gdzie działa PPS powinny być realizowane wydarzenia polityczne, społeczne lub okolicznościowe związane z 120-stą rocznicą powstania PPS. Wydarzeniem centralnym będzie Konferencja Historyczna w Warszawie w dniach rocznicy powstania PPS.
*Ustalono, że CKW ustali liczbę mandatów delegata na Kongres wg stanów osobowychkół na 30 czerwca 2012 roku. Liczba mandatów dla wszystkich struktur organizacyjnych będzie ustalona i przekazana do wiadomości do 15 lipca br.
* Skład Rady Naczelnej został uzupełniony o dwie osoby. Wybrano przedstawicieli środowiska wrocławskiego.
Stanowisko Rady Naczelnej PPS
„Neoliberalny kapitalizm
pcha świat do katastrofy”
przyjęte na posiedzeniu
w dniu 22 września 2012 roku
Neoliberalny kapitalizm dominuje na świecie od lat osiemdziesiątych XX wieku. Jego panowanie rozpoczęło się w USA za prezydentury R. Reagana i w Anglii za rządów Margaret Thather. Następni prezydenci USA i premierzy Anglii nie tylko uznali neoliberalne dogmaty ale dążyli do uznania neoliberalizmu jako systemu obowiązującego na całym świecie. Niestety neoliberalizm został też zaakceptowany przez socjaldemokratów. Tony Blair w Anglii, Gerhard Schroeder w Niemczech, a Leszek Miller w Polsce rozwijali i umacniali neoliberalną gospodarkę w swoich krajach.
Realizacja prawa do „wolności wyboru” w działalności gospodarczej i finansowej to podstawa, na której opiera się neoliberalizm. To prawo ma posiadać każdy człowiek i każde przedsiębiorstwo.
W krajach demokratycznych nie można kwestionować prawa ludzi do wolnego wyboru pracy,lokowania swoich oszczędności i przedsiębiorczości gospodarczej. Takie wolności i prawa rzeczywiście powinni mieć wszyscy. Nie ma uzasadnienia, ani nie ma potrzeby, aby ograniczać ludziom prawo wolnego wyboru w działalności gospodarczej. Problem pojawia się w innej sferze. W neoliberalnym kapitalizmie obywatelskim prawem „wolności wyboru” są obdarzane korporacje gospodarcze i finansowe. To one mają być wyzwolone z ograniczeń stawianych im przez prawo państwowe i międzynarodowe ze względu na interes społeczny, państwowy czy międzynarodowy. W neoliberalnym kapitalizmie, kapitał prywatny ma mieć prawo do „wolnego wyboru” miejsca, celu i sposobu swojej aktywności i spekulacji.
Neoliberalny kapitalizm, pod szyldem prawa do „wolności wyboru” dla korporacji, umożliwia wielkiemu kapitałowi prywatnemu przejęcie własności społecznej i zarządzanie gospodarką w skali globalnej.
więcej >>
Info CKW PPS nr 54/24
Uchwała CKW PPS
podjęta w dniu 7 lipca 2012 roku
CKW PPS ustala, że delegaci na 41-szy Kongres PPS będą wybierani w stosunku: 1 delegat na 5 członków partii. Przy 3-ech lub 4-ech członkach do kolejnej „piątki” - dodaje się mandat delegata.
Konferencje wojewódzkie wybierają taką liczbę delegatów, jaka wynika z liczby członków PPS na terenie województwa wg stanu na 30 czerwca 2012 roku.
Gdyby po 30 czerwca 2012 roku wystąpiły znaczące zmiany liczby członków mające wpływ na liczbę delegatów, organizacje wojewódzkie informują CKW o zaistniałej sytuacji, nie później niż tydzień przed Konferencją Wojewódzką.
1 Maja –Święto Pracy
Żyjemy dzięki ludzkiej pracy. Wszystkie dobra współczesnej cywilizacji to plon naszej pracy i pracy minionych pokoleń.
1 Maja –Święto Ludzi Pracy
Więcej >> Zobacz też: pps.info.pl