Pierwszego maja, jak co roku będziemy świętować Międzynarodowy dzień Solidarności Ludzi Pracy. Dla nas Socjalistów, tak jak dla innych partii lewicowych, związków zawodowych i organizacji zrzeszających pracowników to największe święto. Ustanowiła je w 1898 roku II Międzynarodówka. Upamiętnia ono wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, podczas strajku będącego częścią ogólnoświatowej krajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Pierwszomajowe demonstracje na ziemiach polskich miały miejsce w czasach zaborów i w II Rzeczpospolitej. Organizowały je związki zawodowe i lewicowe partie polityczne, wśród których na poczesnym miejscu była PPS. Stawaliśmy w jednym szeregu z klasą robotniczą w obronie jej niezbywalnego prawa do godnego życia. Walczyliśmy, odnosiliśmy zwycięstwa i ponosiliśmy ofiary. Cześć pamięci poległych towarzyszy! Cześć pamięci walczącym o robotniczą sprawę!
Były i są nadal siły pragnące zawłaszczyć etos robotniczego święta wraz z socjalistyczną ideą ustroju sprawiedliwego państwa. PPS przeciwstawia się manipulacji, która utożsamia tani populizm z postulatami socjalizmu. My socjaliści nie zgadzamy się na utożsamianie patriotyzmu, który stanowi integralną część polskiej myśli socjalistycznej z nacjonalizmami i ksenofobiami propagowanymi przez część środowisk prawicowych.
Święto pracy, a od 1950 roku Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto państwowe.
Dziś przyszło nam świętować w warunkach ograniczenia naszych praw obywatelskich przez ustawę epidemiczną. Widzimy tendencję do nadmiernego wykorzystywania tego stanu w celu ograniczania wolności osobistych, ale przyjmując jako nasz priorytet zdrowie i bezpieczeństwo obywateli, musimy się z tym pogodzić. Jednak nie wolno nam socjalistom zapomnieć o naszym święcie. Upamiętnijmy je, tak jak możemy. To szczególnie ważne w czasie, kiedy kapitalizm i neoliberalizm pokazały swoje anty pracownicze oblicze, kiedy prawicowy rząd bardziej troszczy się o fabrykantów i bankierów niż o rzeczywistych twórcach dochodów państwa, o pracowników. Solidarność ludzi pracy jest obecnie bardziej potrzebna niż kiedykolwiek. Przed nami walka z ograniczeniami praw pracowniczych i obywatelskich, które rządzący będą wprowadzać w ramach t.zw tarczy antykryzysowej, często już na stałe.
Pierwszy Maja powinien być radosnym świętem. z pochodem, piknikami i imprezami kulturalnymi. My socjaliści osiągniemy to, realizując nasz program.NIECH SIĘ ŚWIĘCI 1 MAJA!
Polska Partia Socjalistyczna
Waeszawa. 29 kwietnia 2020 roku