Nie ma wroga na lewicy
przegląd-socjalistyczny.pl
Rozmowa z Bogusławem Gorskim, Przewodniczącym Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej
W tym roku przypada 120 rocznica powstania PPS. Czym jest ta data dla Przewodniczacego Rady Naczelnej?
- Dla członków PPS 120-lecie naszej Partii ma kilka odniesień. Jesteśmy dumni, że partia polskich socjalistów od tak dawna prowadzi walkę o sprawiedliwość społeczną i ekonomiczną. Jesteśmy też dumni z dokonań kilku pokoleń socjalistów Rocznica ta zobowiązuje nas do przypominania i upowszechniania dokonań PPS-owców. Przypominania i upowszechniania celów i dążeń PPS.
120-lecie PPS jest też pewną okolicznością, która sprzyja zainteresowaniu i mówieniu o tej partii. Musimy to wykorzystać. Dla mnie rocznica PPS stanowi przed wszystkim zobowiązanie do pracy i szczególnej aktywności. Więcej >>
>>>
Wprowadzenie
(...) 120-lecie PPS jest dobrą okazją do przypomnienia:o co walczy PPS? Odpowiedź na to pytanie powinna być znaleziona w tej książce.
Pierwsza część tej książki to przypomnienie co o socjalizmie pisali: Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński i Bolesław Limanowski. Są to ludzie bardzo różni, o różnych życiorysach i dokonaniach. Jednak wszyscy oni w socjalizmie, w sprawiedliwości społecznej, widzieli cel, do którego trzeba zmierzać.
O socjalizm walczą socjaliści z PPS.
Cele ideowe i polityczne, o które walczą socjaliści skupieni w PPS, są sformułowane w jej dokumentach ideowych i politycznych. Lektura tych dokumentów to lektura materiałów źródłowych. Umożliwia Czytelnikowi własny ich odbiór i interpretację. Książka ta zawiera chronologicznie zestawiony zbiór uchwał władz naczelnych PPS. (...) Zobacz pełny tekst >>
I. O socjalizmie i PPS >>>
Adam Mickiewicz
Józef Piłsudski
Ignacy Daszyński
Bolesław Limanowski
II. Dokumenty ideowe i polityczne PPS z okresu do 1948 roku
Program paryski
Program Polskiej Partii Socjalistycznej wydany przez Komitet Lubelski (11. 1905)
Program PPS – 1910 rok
Manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (11. 11. 1918)
Program PPS uchwalony na XVII Kongresie - 24. 5. 1920
Program PPS uchwalony na XXIV Kongresie PPS w Radomiu - 2. 2. 1937
Deklaracja klubu radnych PPS w Warszawie - 5. 4. 1939
Manifest PKWN – 22. 7. 1944
Rezolucja RN PPS z 22. 9.1948
III. Aktualne dokumenty ideowe i polityczne PPS
Deklaracja Ideowa PPS
Deklaracja programowa PPS
Do polskich socjalistów
Uchwały XXXIX Kongresu PPS
„Do czego dąży PPS” (materiał informacyjny)
Uchwała RN PPS „Polska socjalna w socjalnej Europie”
Odezwa PPS na 1 Maja – Święto Pracy
Uchwała XL Kongresu PPS „Jakiej chcemy Polski i Europy”
Uchwała RN PPS w sprawie klerykalizacji życia publicznego w Polsce
Cele i zadania polskiej lewicy
Socjalistyczna alternatywa
Socjaliści – wczoraj i dziś – dążą do uspołecznienia państwa i gospodarki
IV. Ruch socjalistyczny wśród młodzieży akademickiej
Krzysztof Dunin-Wąsowicz – „Ruch akademickiej młodzieży socjalistycznej w Polsce” (1946)
Jan Strzelecki – „O socjalistycznym humanizmie” (1946)
V. KalendariumPPS
-----------------------------------------------------------
Publikacja powstała z inicjatywy Komisji Historycznej PPS, dzięki wsparciu Fundacji Imienia Róży Luksemburg
>>>
PPS a myśl polityczna Zaremby i Ciołkosza
przeglad-socjalistyczny.pl/28.02.2012
Komisja Historyczna PPS zorganizowała w dniu 27 lutego 2012 roku konferencję poświęconą działaczom PPS zagranicą - Adamowi i Lidii Ciołkoszom oraz Zygmuntowi Zarembie.
Referaty wprowadzające wygłosili prof. Anna Siwik, prof. Andrzej Friszke oraz Leonard Dubacki, członek kolegium redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego”. Konferencja zorganizowana została w ramach prezentacji w roku 120 lecia PPS wybitnych postaci tej partii.
Adam Ciołkosz i Zygmunt Zaremba to dwie wielkie postacie emigracyjnej PPS, które wywarły ogromny wpływ na koncepcje polityczne ruchu socjalistycznego w Polsce w latach 1945-48 oraz w trakcie prób odrodzenia partii po 1989 roku. Obydwaj ci wybitni działacze prezentowali koncepcje nawiązujące do ideowego przesłania PPS dotyczącego walki o niepodległość i sprawiedliwość społeczną. Obydwaj się jednak różnili w podejściu do strategik rozwoju myśli socjalistycznej w kraju.
Ciołkosz był przywiązany do idei jednoznacznie krytycznego podejścia do wyników konferencji w Jałcie, która podzieliła Europę na dwie sfery wpływów, co nie dawało pola do współpracy na gruncie krajowym różnych odłamów lewicy socjalistycznej.
Zygmunt Zaremba po przełomie 1956 roku wierzył w możliwość odrodzenia się myśli socjalistycznej na gruncie krajowym i podejmował działania w tym kierunku. Swe idee wyłożył m.in. w słynnym liście skierowanym do prof. Jana Grossa. Był też jednym z kreatorów idei powołania Unii Europejskiej już w latach 40. ub. wieku.
Obydwaj działacze wnieśli istotny wkład w ożywienie środowisk socjalistycznych w Polsce, obydwaj wzajemnie się uzupełniali i jednocześnie różnili.
Trzeba podkreślić, że Adam Ciołkosz w swych poglądach był i pozostał bliższy lewicy solidarnościowej, która nawiązuje często do tej postaci. Jego kontynuatorką była żona, Lidia Ciołkoszowa, która odegrała istotną rolę w kształtowaniu politycznej tożsamości jednego z nurtów PPS po roku 1989. W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób z różnych środowisk inteligencji lewicowej w Warszawie. Obecna była córka Zygmunta Zaremby, Olena Blaton.
KOLOROWY SOCJALIZM - Rozmowa z prof. Andrzejem Friszke
Prof. Andrzej Friszke, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, autor wielu publikacji na temat opozycji w PRL. W ubiegłym roku ukazała się jego książka "Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty". Rozmawia Krzysztof Pilawski.
PPS traktowała demokrację parlamentarną jako etap przejściowy, wiodący do socjalizmu. Była przekonana, że demokracja parlamentarna umożliwia uczynienie z robotników i chłopów obywateli, gospodarzy państwa. W jaki sposób? Poprzez - jak się to określa teraz - edukację obywatelską: uczenie udziału w życiu publicznym, w debatach, podejmowania decyzji wyborczych. Ta edukacja miła zresztą znacznie szerszy wymiar. Obejmowała m.in. związane z PPS związki zawodowe, budownictwo spółdzielcze z infrastrukturą - świeckimi szkołami, bibliotekami, domami kultury - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Przegląd" prof. Andrzej Friszke.
Dla PPS socjalizm nie oznaczał zlikwidowania demokracji parlamentarnej, ona miała pozostać