„Polityka nasza dąży niezłomnie do utorowania ludowi drogi do władzy, bo lud jest w narodzie olbrzymią większością 

i reprezentuje pracę i potęgę idealną. Kto trzyma z ludem, ten stanie obok nas do pracy, do walki, do budowania Polski! ..." 

                                                                                                                        Z przemówienia Ignacego Daszyńskiego wygłoszonego w Lublinie w dn.10.11.1918 r. 
 
                               STOWARZYSZENIE imienia IGNACEGO DASZYŃSKIEGO

78. rocznica Bitwy Partyzanckiej pod Diablą Górą

23 - 24 października 1943 roku oddziały partyzanckie III Brygady Gwardii Ludowej 
im.Generała Józefa Bema wraz z oddziałami Polskiej Partii Socjalistycznej, 
Batalionów Chłopskich i Skoczków Spadochronowych Armii Radzieckiej 
stoczyły, na śmieć i życie, bohaterską walkę z oprawcami niemieckimi.
Bitwa zakończyła się sukcesem partyzantów i wyjściem z okrążenia.

Cześć Ich Pamięci !
Diabla Góra to wzgórze o wysokości 285,1 m n.p.m. pomiędzy rzekami Pilicą i Czarną w rejonie wsi Klew – Brzezie – Wacławów – Wólka Skotnicka – Wolica – Poręba – Skórkowice w gminach Żarnów i Aleksandrów. To słynne miejsce bitew oddziałów par­tyzanckich z Niemcami: w październiku 1943 r. Gwardii Ludowej oraz w sierpniu 1944 r. 25 pp AK Ziemi Piotrkowsko–Opoczyńskiej Armii Krajowej. 
78 lat temu - 24.10.1943 r. miała tam miesce bitwa zwana " Bitwą pod Diablą Górą". Siły niemieckie okrążyły tam wtedy oddział Gwardii Ludowej. A 77 lat temu w 1944 r. miały tam z kolei miejsce walki zbrojne Armii Krajowej. Na pamiątkę tamych wydarzeń stoją dwa pomniki - jeden z 1958 r. upamiętniający bohaterstwo GL oraz pomnik postawiony w latach 90-tych upamiętniający bohaterstwo AK.
Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej: Bogdan Chrzanowski (OKR PPS w Piotrkowie Trybunalskim) i Marek Jabłoński (RN PPS i PPS Łódź) oddali dzisiaj cześć poległym - składając kwiaty na obydwu diablogórskich pomnikach. Były też liczne delegacje okolicznej lewicy. 
Diabla Góra to ważny symbol dla PPS-u, jako miejsce narodowej pamięci i dumy, to także miejsce, które przypomina i uczy, że krew oddana za Ojczyznę ma zawsze ten sam kolor i jest tak samo cenna.

Wieczna pamięć Poległym!
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW